Reklama

Pieski wszechświat

Pieski wszechświat

14.03.2016
Czyta się kilka minut
Marzec bieżącego roku przynosi dwie ważne rocznice.
Fot. Marek Szczepański dla „TP”
Szymon Hołownia / Fot. Marek Szczepański dla „TP”
D

Dziewiątego marca minęło 55 lat od wystrzelenia z kosmodromu Bajkonur statku kosmicznego Sputnik 9, który wyniósł na orbitę okołoziemską dwoje pasażerów: małego kundelka o wdzięcznym imieniu Czernuszka oraz manekina, którego dowcipni radzieccy naukowcy nazwali Iwanem Iwanowiczem. W kombinezonie skrywał on różne żyjątka, których stan po powrocie na Ziemię miał podpowiedzieć, czego może spodziewać się orbitujący człowiek. Czernuszka poleciała tam oczywiście też w tym samym celu, tyle że siedziała nie wewnątrz, a obok Iwana Iwanowicza, ubrana w specjalny, szyty na miarę w zakładach Zwiezda przeciwprzeciążeniowy skafander, wyposażona w aparat tlenowy i popodłączana do dziesiątków różnych czujników, wysyłających dane wprost do domu.

Lot Sputnika 9 był jedną z dwóch psich eskapad, bezpośrednio poprzedzających wyprawę Jurija Gagarina (który – ponieważ jego lot był całkowicie...

6263

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]