Reklama

Sikory w kosmosie

Sikory w kosmosie

05.09.2016
Czyta się kilka minut
Niemal każdą sekundę w pionierskim okresie podboju kosmosu odmierzały zegarki radzieckie. Ich marki dokumentują historię astronautyki: Wostok, Poljot, Raketa... Wysłanie czasomierza w kosmos to jednak wyzwanie samo w sobie.
Jurij Gagarin podczas treningu w 1960 r., na rok przed lotem w kosmos. NNa jego lewej ręce zegarek marki Szturmanskie przeznaczony dla oficerów lotnictwa. Fot. ITAR-TASS / PAP

​Lot kosmiczny tylko w teorii wygląda prosto. Odpalamy rakiety, ciąg wstępny powstały wskutek spalania paliwa pokonuje siłę ciężkości, pojazd odrywa się od powierzchni Ziemi. W zależności od przeznaczenia, pozostaje w przestrzeni kosmicznej lub wraca, ewentualnie ląduje na powierzchni innego ciała astronomicznego. Kosmiczny blues codzienności trwający już dobre pół wieku... W rzeczywistości wcale nie jest to takie proste.

Liczba czynników mających wpływ na powodzenie misji kosmicznej może „uziemić” nawet największego entuzjastę. Sprzęt, oprogramowanie, pogoda kosmiczna (!), przygotowane scenariusze oraz poczynione na ich potrzeby obliczenia, estymacje i predykcje – wszystko musi chodzić jak w zegarku. Do tego dochodzi czynnik ludzki – doświadczenie astronautów, ich stan psychofizyczny, wyszkolenie i zdobyta wiedza.

Czwarty wymiar

Zarządzanie...

10079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przypuszczam, że wybranie zegarka mechanicznego dla kosmonautów Apollo 11 było podyktowane faktem, że kwarcowych po prostu nie było. Pierwszy zegarek kwarcowy na rynku pojawił się pół roku po lądowaniu człowieka na Księżycu. A jak wieść gmina niesie zegarki do testów NASA kupiła w pierwszym lepszym sklepie. Dziś astronauci używają kwarcowych, często Casio z serii G-shock.

Pierwsza seryjna produkcja to rzeczywiście rok 1969 i firma Seiko. Prototypy i zegary kwarcowe w nauce i profesjonalnych zastosowaniach były stosowane dużo wcześniej. Wiemy, że rozważano stworzenie specjalnie do misji Apollo 11 czasomierzy kwarcowych. Co do wieści gminnej... znamy dokładne procedury testów jakie przeszły zegarki, więc to tylko bajka...

W latach 90-tych TIMEX DUAL time. Pierwszy,,smart watch" zegarek z możliwością łączenia z komputerem był wykorzystywany przez NASA. Ciekawy artykuł :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]