Reklama

Ładowanie...

Pierwsze skutki raportu

Pierwsze skutki raportu

31.01.2022
Czyta się kilka minut
W

Wszyscy żyjący rządcy archidiecezji monachijskiej – dwaj byli oraz obecny – przyznali się do błędów, które wytknął im raport przedstawiający przypadki pedofilii w latach powojennych w Kościele bawarskim. Benedykt XVI (kierujący archidiecezją w latach 1977-1982) wycofał się ze swojego wcześniejszego stanowiska, odrzucającego odpowiedzialność, i zapowiedział bardziej szczegółowe ustosunkowanie się do dokumentu. Kard. Friedricha Wettera (zwierzchnika archidiecezji w latach 1982-2008) napawa „wstydem i smutkiem” fakt, że przynajmniej w jednym przypadku „nie wywiązał się ze swoich obowiązków, aby chronić dzieci i młodzież”. Obecny arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx powiedział, że „dla wielu ludzi Kościół stał się miejscem katastrofy, a nie zbawienia, miejscem strachu, a nie pocieszenia”. Jego zdaniem ma to systemowe przyczyny, ale moralną odpowiedzialność ponosi także on.

Biskupi niemieccy na posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu w Würzburgu zapowiedzieli przygotowanie kolejnych raportów. Szansę dla odnowy Kościoła widzą w Drodze Synodalnej, której kolejne spotkanie odbędzie się w dniach 3-5 lutego we Frankfurcie nad Menem. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]