Pierwsze jest pierwsze

Wróciłem ostatnio do lektury Listu do Tytusa – być może zrodzi ona kilka kolejnych „okruchów”. Dziś sam początek-adres (Tt 1, 1-4).

16.07.2019

Czyta się kilka minut

Na początku Paweł pisze o tym, co najważniejsze. Trudno się dziwić – przecież Tytus, który ma przedłużyć misję Apostoła Narodów, musi wiedzieć, o co w tej misji chodzi. Czego nie wolno pominąć?

Misja jest posługiwaniem Objawieniu, a ono jest „Słowem Boga w przepowiadaniu”, dosłownie: „w Kerygmacie” (grec. ton logon autou en kerygmati). Jak widać, Kerygmat nie jest słowem o Bogu; jest Słowem Boga w wydarzeniu apostolskiego przepowiadania. A jeśli tak, to niesie on w sobie nie tylko Boży przekaz, ale Bożą siłę: Słowo Boga jest stwórcze. Jest dynamiczne. Nie jest informacją obok innych. Nie ma oznajmiać, lecz sprawiać.

Co ma sprawiać Kerygmat? Paweł odpowiada: nadzieję Życia Wiecznego, obiecanego nam odwiecznie, lecz w tym momencie (kairos) przekazywanego. Kerygmat nie jest pełnym i kompletnym wykładem katolickich dogmatów; nie jest drobiazgowym nauczaniem głoszonych przez Kościół zasad moralnych – nie, nie jest autorytatywnym komentarzem ani do 10 przykazań, ani do 8 błogosławieństw. Kerygmat nie omawia kościelnego prawa ani nie wzywa do konkretnej troski o kościelną instytucję.

Kerygmat daje nadzieję Życia Wiecznego. Teraz. Może trzeba powiedzieć jeszcze więcej: Kerygmat jest aktualnym przekazem Życia Wiecznego. Pewnie dlatego Paweł w adresie listu nazywa Tytusa swoim „własnym dzieckiem” (grec. gnesios teknon). Nie uczniem, nie naśladowcą, nie następcą, nie współpracownikiem... tylko dzieckiem. Prawdziwie zrodzonym – prawym synem. Tu tkwi istota sprawy: Kerygmat jest przekazem życia. Ogłasza nadzieję, już dostępną – w zalążku wypełnioną i ofiarowaną człowiekowi jak ziarno, które będzie w nim rosło – jak kwas, który ostatecznie wszystko w nim zakwasi.

Kiedy ostatnio ogłaszaliśmy chrześcijaństwo jako nadzieję? Kiedy ostatnio wierni uczestniczący w sprawowanej przez nas Eucharystii wyszli z niej z nadzieją i radością wypisanymi na twarzach? Kiedy ostatnio słyszeliśmy Kerygmat? Kiedy ostatnio zmierzyliśmy się z Nim jako aktualnym i mocnym Wydarzeniem?

Franciszek w adhortacji „Evangelii gaudium” podkreśla, że Kerygmat jest pierwszy. Nie jednokrotnie pierwszy – czyli usłyszany na początku naszego świadomego życia z Bogiem objawionym w Jezusie Chrystusie. Zawsze pierwszy. Aktualnie pierwszy.

Wybierasz szkołę albo studia – potrzebujesz Kerygmatu (nie tego, który usłyszałeś 5 lat temu, ale właśnie teraz ogłoszonego). Szukasz pracy albo ją zmieniasz? Poznałeś kogoś, z kim chcesz zbudować wyjątkową relację – kto wie, może małżeństwo, a potem rodzinę? Potrzebujesz Kerygmatu. Bo inaczej na czym zbudujesz tę najważniejszą w twoim życiu rzeczywistość? Idziesz do seminarium? Przyjmujesz święcenia? Dostałeś skierowanie do nowej parafii? Zostałeś proboszczem? Biskupem? Potrzebujesz Kerygmatu. Inaczej wszystko to, co zbudujesz – nawet najbardziej niesłychanym wysiłkiem i pracą – nie będzie Kościołem.

Pięć lat mija od ogłoszenia „Evangelii gaudium”. Od napisania Listu do Tytusa – dobrze ponad dziewiętnaście wieków. Czy pierwsze jest pierwsze? ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 29/2019