Reklama

Peter Eötvös

Peter Eötvös

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno wydawało się, że kilka wytwórni płytowych już na zawsze zajęło całą przestrzeń przeznaczoną dla muzyki. Ale wszystko się zmienia, rynek płytowy też. Na Węgrzech wystarczyło kilku wybitnych muzyków (wśród nich Zoltán Kocsis i Peter Eötvös), dobry pomysł, profesjonalna strategia promocyjna i - co najważniejsze - płynące szerokim strumieniem publiczne pieniądze, by niekomercyjne płyty wydawane przez Budapest Music Center stały się rewelacją na europejską skalę.
W

W moje ręce trafiły dwa monograficzne albumy z muzyką Petera Eötvösa, wybitnego dyrygenta specjalizującego się w interpretacjach muzyki nowej oraz bardzo dobrego kompozytora. Eötvös to typ racjonalisty, z żelazną konsekwencją przeprowadzającego swe artystyczne zamysły. Logika, całkowite panowanie nad muzyczną materią, precyzja i staranność - takie są jego utwory i dyrygenckie kreacje. Główna tajemnica Eötvösa tkwi jednak w umiejętności uwznioślania: potrafi tchnąć w dźwięki ducha, omijając przy tym jakikolwiek patos, łatwą efektowność, oczywisty kicz. Komponuje muzykę środka: wyrosłą z jednej strony z nurtu zachodnioeuropejskiej moderny spod znaku francuskich spektralistów, z drugiej zaś - holenderskich postmodernistów i dźwiękowych przestrzeni Karlheinza Stockhausena. Nie bez znaczenia są też doświadczenia zdobyte przez kompozytora w studiach muzyki elektroakustycznej oraz...

2023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]