Reklama

Ładowanie...

Pearl Jam, „Pearl Jam". Red Hot Chili Peppers, „Stadium Arcadium"

15.05.2006
Czyta się kilka minut
W 1991 r. ukazały się "Blood Sugar Sex Magik Red Hot Chili Peppers i "Ten Pearl Jam, dwie przełomowe płyty, uważane powszechnie za najlepsze w ich dorobkach. Po 15 latach oba zespoły wciąż cieszą się wielką popularnością. Właśnie pojawiły się ich najnowsze, długo oczekiwane albumy.
O

O najnowszej płycie Pearl Jamu, nazywającej się tak samo jak zespół, stało się głośno głównie ze względu na zaangażowane teksty utworów skierowane przeciwko administracji Busha. Krzywdzące jest jednak pomijanie przez wielu krytyków kwestii muzycznych. Większość albumów Pearl Jam rozpoczyna się od mocnego uderzenia. Tym razem na początek otrzymujemy całą serię piosenek wykonanych z energią i wściekłością, jakiej nie było w nagraniach zespołu od czasów "Yeld". "Life Wasted" i "World Wide Suicide" to przesterowane gitary i pełen frustracji śpiew Eddiego Veddera. Najwięcej agresji kryje się w niemal punkowym, wykrzyczanym "Comatose". Dopiero szósty utwór na płycie to ballada. "Parachutes" ma w sobie coś z ducha nagrań Beatlesów - i od tego momentu album staje się bardziej różnorodny. Warta wspomnienia jest minutowej długości wariacja na temat pierwszego utworu - "Wasted Reprise...

3079

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]