Reklama

Patriarcha na nowe czasy

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Nowy zwierzchnik serbskiej Cerkwi prawosławnej Ireneusz ma ekumeniczne poglądy i popiera wejście Serbii do Unii Europejskiej. Ale czy starczy mu sił, aby odnowić Cerkiew, która nie tak dawno błogosławiła zbrodniarzy wojennych?
C

Choć w tym roku skończy 80 lat, jego wybór pozytywnie zaskoczył tych, którzy obserwują życie kościelne na Bałkanach i tutejszą politykę - jedno z drugim jest ściśle związane. Ireneusz (imię świeckie Miroslav Gavrilović) do niedawna był wprawdzie mało znany. Ale, co istotne, nie ciążą na nim żadne skandale z czasów wojen, które przetaczały się przez kraje byłej Jugosławii od roku 1991 do 1999. Od 35 lat biskup Niszu - ubogiego miasta na południu kraju, przepełnionego serbskimi uchodźcami z Kosowa - jest uważany za zwolennika umiarkowanych reform w serbskiej Cerkwi.

Zaproszenie dla Watykanu

Ireneusz jest zwolennikiem unowocześnienia liturgii, opowiada się za wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego i słynie z ekumenicznych poglądów. Na konferencji prasowej zaraz po swym wyborze (było to pierwsze takie wystąpienie zwierzchnika...

6697

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]