Reklama

Patriarcha na nowe czasy

Patriarcha na nowe czasy

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Nowy zwierzchnik serbskiej Cerkwi prawosławnej Ireneusz ma ekumeniczne poglądy i popiera wejście Serbii do Unii Europejskiej. Ale czy starczy mu sił, aby odnowić Cerkiew, która nie tak dawno błogosławiła zbrodniarzy wojennych?
C

Choć w tym roku skończy 80 lat, jego wybór pozytywnie zaskoczył tych, którzy obserwują życie kościelne na Bałkanach i tutejszą politykę - jedno z drugim jest ściśle związane. Ireneusz (imię świeckie Miroslav Gavrilović) do niedawna był wprawdzie mało znany. Ale, co istotne, nie ciążą na nim żadne skandale z czasów wojen, które przetaczały się przez kraje byłej Jugosławii od roku 1991 do 1999. Od 35 lat biskup Niszu - ubogiego miasta na południu kraju, przepełnionego serbskimi uchodźcami z Kosowa - jest uważany za zwolennika umiarkowanych reform w serbskiej Cerkwi.

Zaproszenie dla Watykanu

Ireneusz jest zwolennikiem unowocześnienia liturgii, opowiada się za wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego i słynie z ekumenicznych poglądów. Na konferencji prasowej zaraz po swym wyborze (było to pierwsze takie wystąpienie zwierzchnika...

6697

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]