Reklama

Papież zaleca pensję podstawową

Papież zaleca pensję podstawową

20.04.2020
Czyta się kilka minut
A może pandemia COVID-19 to „dobry czas na wprowadzenie powszechnej pensji podstawowej”? To fragment z listu Franciszka wysłanego w Wielkanoc do Światowego Spotkania Ruchów Ludowych.
P

Papież pisze, że taka „pensja” może sprawić, by żaden pracownik nie był już dłużej „wyzuty ze swoich praw oraz godności”.

Orędownicy dochodu podstawowego podchwycili słowa Franciszka, widząc w nich kolejny krok do przełamania lęków na temat UBI (universal ­basic ­income). Przypomnijmy, że od początku kryzysu ekonomicznego wywołanego reakcją na COVID-19 coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie różnych form dochodu podstawowego. W kwietniu pierwszy „czek stymulacyjny” otrzymali słabiej zarabiający Amerykanie. Wcześniej swoje rozwiązania wprowadziła na poziomie lokalnym Korea Południowa. A rząd Hiszpanii zapowiedział, że dochód podstawowy, który się tam „wkrótce” pojawi, będzie rozwiązaniem permanentnym, nie tylko antykryzysowym jak w USA.

Dotąd wśród wielu zaangażowanych chrześcijan można było usłyszeć, że UBI kłóci się z nauką społeczną Kościoła (m.in. z zawartą w niej afirmacją pracy). Propozycja Franciszka to dobra okazja, by spojrzeć na dochód podstawowy na nowo, bez wcześniejszych uprzedzeń. ©℗


CZYTAJ WIĘCEJ W AUTORSKIM CYKLU "WOŚ SIĘ JEŻY" >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz ekonomiczny, laureat m.in. Nagrody im. Dariusza Fikusa, Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego i Grand Press Economy, wielokrotnie nominowany do innych nagród dziennikarskich, np...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]