Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Papież do chilijskich ofiar nadużyć seksualnych: „Byłem częścią problemu”.

Papież do chilijskich ofiar nadużyć seksualnych: „Byłem częścią problemu”.

07.05.2018
Czyta się kilka minut
Na zaproszenie papieża w Watykanie przez tydzień gościły trzy ofiary chilijskiego pedofila ks. Fernanda Karadimy – Juan Carlos Cruz, James Hamilton i José Andrés Murillo.
ALESSANDRA TARANTINO / AP / EAST NEWS
T

To dzięki ich determinacji wpływowy duchowny został osądzony przez Watykan i odbywa pokutę, a Kościół chilijski przeżywa istne trzęsienie ziemi. Karadima był bowiem przez lata chroniony przez najwyższych hierarchów. Pokrzywdzeni mężczyźni mówią o „patologicznym i nieograniczonym korzystaniu z władzy” przez biskupów. Według nich w proceder tuszowania przypadków nadużyć seksualnych zaangażowani byli nuncjusz apostolski w Chile abp Ivo Scapolo, obecny arcybiskup stolicy tego kraju kard. Ricardo Ezzati, jego poprzednik oraz członek Rady Kardynałów kard. Francisco Errázuriz, a także wychowankowie Karadimy – biskupi Tomislav Koljatic, Horacio Valenzuela Abarca, Andrés Arteaga i Juan Barros. W obronę tego ostatniego z powodu fałszywych informacji zaangażował się sam papież, za co publicznie przepraszał. „Byłem częścią problemu” – miał powiedzieć Franciszek podczas osobistego spotkania z Cruzem.

Można spodziewać się zdecydowanych posunięć papieża – pod koniec maja chilijski Episkopat przyjeżdża do Rzymu. Ponieważ „częścią problemu” pedofilii w Kościele okazują się biskupi, być może Franciszek zdecyduje się powołać postulowany od dawna przez watykańską Komisję Ochrony Małoletnich osobny trybunał do sądzenia nadużyć władzy przez biskupów. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]