Episkopat do dymisji

Po zakończeniu trzydniowego spotkania episkopatu Chile z Franciszkiem dotyczącego tuszowania pedofilii w tamtejszym Kościele, biskupi poinformowali, że rezygnują ze wszystkich pełnionych urzędów i oddają się do dyspozycji papieża, który zadecyduje o ich dalszym losie.

19.05.2018

Czyta się kilka minut

Spotkanie Papież Franciszka z episkopatem Chile. Watykan, 17 maja 2018 r. CPP / Polaris/ EAST NEWS /
Spotkanie Papież Franciszka z episkopatem Chile. Watykan, 17 maja 2018 r. CPP / Polaris/ EAST NEWS /

Przypomnijmy krótko, jak doszło do tego bezprecedensowego wydarzenia.

W styczniu 2015 r. Franciszek mianował bpa Juana Barrosa ordynariuszem diecezji Osorno, co wywołało protesty wiernych, którzy oskarżali biskupa o mataczenie w sprawie o pedofilię ks. Karadimy – jednego z największych autorytetów chilijskiego Kościoła w ostatnim ćwierćwieczu (w 2011 r. Watykan uznał go winnym i usunął z kapłaństwa). Bp Barros był wychowankiem Karadimy i jego bliskim współpracownikiem. Wiedział o przestępstwach swego mentora i przez lata je tuszował. W czasie pielgrzymki do Chile, w styczniu tego roku, papież Franciszek stanął w obronie biskupa, twierdząc, że nie zna dowodów jego winy. Pod naporem krytyki i po przypomnieniu, że Watykan wielokrotnie był o zarzutach wobec biskupa informowany, Franciszek przeprosił za pochopne słowa i wysłał do Chile specjalnego wysłannika, abpa Sciclunę, aby zbadał sprawę. Po otrzymaniu od niego szczegółowego raportu, przyznał, że przez lata był okłamywany i wezwał episkopat Chile do Watykanu.

Spotkanie trwało trzy dni. Na samym początku papież przekazał zebranym raport abpa Scicluny, którego szczegółów nie znali, a także swój do niego komentarz. Postawił diagnozę – przyczyną kryzysu, narastającego od lat, są nie tylko „przestępstwa seksualne na nieletnich, nadużycia władzy i gwałcenie sumień”, ale też „sposób rozwiązywania tych problemów”, przede wszystkim brak duszpasterskiej troski o osoby pokrzywdzone a koncentrowanie wysiłków na „ratowaniu twarzy” Kościoła.


Po stronie ofiar: o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym i aktualizowanym, internetowym wydaniu specjalnym.


Spodziewano się co najmniej kilku dymisji. Choćby tych, którzy najzagorzalej bronili księdza-pedofila i oczerniali jego ofiary. Albo przekazywali papieżowi nieprawdziwe informacje. Ale raport Scicluny opisywał też inne przypadki: mianowanie księży homoseksualistów (czynnych) wychowawcami w seminariach, przyjmowania do diecezji eks-zakonników, wyrzuconych z klasztoru za przestępstwa seksualne. Odpowiedzialnych za to łatwo ustalić z nazwiska.

Dlatego grupowa rezygnacja niemal wszystkich biskupów to duże zaskoczenie. Niemal, ponieważ ze stanowiskiem większości nie zgodził się bp Luis Infanti, ordynariusz Aysén, a także przewodniczący episkopatu, bp Santiago Silva, który jest równocześnie biskupem polowym i postanowił wpierw uzgodnić swą dymisję z ministerstwem obrony. Z pełnionej w Watykanie funkcji nie zrezygnował również kard. Errázuriz, doradca papieża, członek rady C9, który jednak nie pełni żadnej funkcji w kraju.

Trudno traktować tę wspólną rezygnację inaczej niż jak próbę ratowania resztek honoru chilijskiego episkopatu. Na razie, poza poprawą wizerunku, niczego ona nie zmienia: każdy biskup w ramach pełnionego urzędu pozostaje do dyspozycji papieża, który może go ze stanowiska zdjąć lub na nim pozostawić.

Jest ona gestem spektakularnym i odważnym – to w końcu przyznanie się do współodpowiedzialności za kryzys. Ale jego rozwiązanie nie może zostać scedowane na papieża. Franciszek, w liście przekazanym biskupom na zakończenie spotkania, przestrzega, że zmiany personalne – choć konieczne – nie rozwiążą problemu, o ile nie pójdzie za nimi zmiana mentalności ludzi Kościoła (np. formacja księży) i jego struktur (np. zwiększenie roli świeckich).

Artykuł został zaktualizowany w niedzielę 20 maja wieczorem


CZYTAJ TAKŻE:.

List Papieża Franciszka do biskupów Chile >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 22/2018