Reklama

Państwo ze skrawków

Państwo ze skrawków

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Palestyna uzyskała status państwa-obserwatora ONZ – ponad 60 lat od faktycznego podzielenia tego kawałka ziemi między Żydów i Arabów oraz od powstania państwa Izrael. Tylko czy coś to zmieni?
Z

Za przyznaniem Palestynie statusu państwa-obserwatora – bo jeszcze nie państwa członkowskiego – zagłosowała w minionym tygodniu przeważająca większość Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Głosowanie – transmitowane na żywo przez liczne stacje telewizyjne – poprzedziły dwa wystąpienia: przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, a potem izraelskiego ambasadora przy ONZ Rona Prosora.

Oba znamienne dla sytuacji: Abbas, wyraźnie zmęczony swoją rolą, przypominał – po raz kolejny w swej długiej karierze – o należnym jego narodowi prawie do samostanowienia i sprawiedliwości. Prosor przypominał natomiast, na poły kpiąco, że Izrael nie będzie się liczyć z ONZ-owskimi rezolucjami, „które kompletnie ignorują witalne bezpieczeństwo i narodowe interesy Izraela”. I dodał, że kraje popierające przyznanie Palestynie statusu „nieczłonkowskiego państwa obserwatora”...

8043

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]