Reklama

Państwo uległe jak żona

Państwo uległe jak żona

25.03.2008
Czyta się kilka minut
Turcji grozi "wojna religijna", jakiej jeszcze nie doświadczyła. Model państwa, godzący demokrację z islamem, stoi pod znakiem zapytania. Trybunał Konstytucyjny może zdelegalizować rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju pod zarzutem, że narusza zasadę świeckości.
N

Na tureckich uniwersytetach od paru tygodni panuje zamęt nie do opisania. Wszystko przez to, że parlament uchwalił, a prezydent podpisał dwie poprawki do konstytucji, które - teoretycznie, choć zgodnie z intencją deputowanych - oznaczają uchylenie przepisów zakazujących studentkom przychodzenia na uczelnie w chustach.

Dlaczego teoretycznie? Bo w tych dwóch poprawkach nie ma ani słowa o chustach. Mowa jedynie, że każdy ma prawo do równego traktowania ze strony instytucji państwa i nikogo nie można pozbawić prawa do wyższego wykształcenia.

Ale wszyscy wiedzą, że chodzi tu o chusty.

"Pucz sądowy"

Jednak rektorzy większości uniwersytetów zbuntowali się i zakwestionowali nowe prawo. Póki nie ma przepisów wykonawczych - stwierdzili - nic się nie zmienia i studentki, które uważają, że religia...

9989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]