Reklama

Ładowanie...

Pani Rimbaud gra punka

11.08.2014
Czyta się kilka minut
Patti Smith – największa poetka amerykańskiego punk rocka wystąpi 17 sierpnia w warszawskim parku Sowińskiego.
Patti Smith na koncercie w Mediolanie, lipiec 2013 r. Fot. Sergione Infuso / DEMOTIX / CORBIS
W

Wbrew pozorom punk rockowi jakoś zawsze było po drodze z poezją. Zwłaszcza temu amerykańskiemu, który zaczytywał się w beatnikach, ale pałał też miłością do francuskich XIX-wiecznych wieszczów. Sam Lou Reed studiował literaturę z Delmorem Schwartzem, a lider grupy Television nie bez przyczyny występował pod pseudonimem Tom Verlaine.
Żaden inny reprezentant tego nurtu nie jest jednak poetą w takim stopniu jak Patti Smith – artystka, o której pierwszych tekstach pisano, że są jak listy miłosne do Arthura Rimbauda. Nawet jeśli jest w tym prawda, to utwory Smith opisują również całą galerię współczesnych jej ikon popkultury.
„Chciała wyglądać jak Keith Richards, palić jak Jeanne Moreau, poruszać się jak Bob Dylan i pisać jak Arthur Rimbaud” – tak mówi o niej Penny Arcade, performerka i aktorka związana z Fabryką Andy’ego Warhola. To był ten ludzki rewers genialnej Smith,...

4176

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]