Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

„Pan dał, Pan wziął”

„Pan dał, Pan wziął”

06.08.2013
Czyta się kilka minut
Hiob był już stary. Jego radością życia były dorosłe dzieci, które strzegł przed złem i grzechem.
B

Bogu składał całopalne ofiary „wedle liczby ich wszystkich”. Serce jego napełniało się radością. A gdy zyskał prawo do spokojnego szczęścia i odpocznienia, przybiegł pierwszy wysłannik ze złą wiadomością, potem kolejni. Jego ból nie wyrażał się w wielu słowach, ba, nie wymówił żadnego. Tylko jego wygląd – zgolona głowa, rozdarty płaszcz, proch na głowie, pokłon – świadczyły o tym, że pękło mu serce. Jakże mogło być inaczej? – pytał Søren Kierkegaard w budującej rozprawie poświęconej Hiobowi. Czyż nie jest tak, że tylko ten, kto szczyci się, że nie jest zdolny do smutku w dniu smutku, nie zawstydzi się tym, że nie będzie zdolny do radości w dniu święta? Hiob poddał się cierpieniu nie w rozpaczy, jedynie pod wpływem ludzkich emocji, by jak najszybciej odnaleźć właściwe zdanie: nagi wyszedłem z łona matki i nagi powrócę. Tymi słowami – pisał Kierkegaard – decyzja w Hiobie zapadła,...

4512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]