Reklama

Lód i płomień

Lód i płomień

05.09.2004
Czyta się kilka minut
Na trasy naszych codziennych wędrówek do życiowego Emaus Chrystus ustawicznie posyła nam nowych towarzyszy wspólnego szlaku. Pomagają oni odbudować utraconą nadzieję, nawet wówczas, gdy dzień się już bardzo mocno nachylił. Pozwalają doświadczyć pałania serca, w którym wcześniej panowało zniechęcenie doprawione goryczą.
W kościele Mariackim
"

"Czy serce nie pałało w nas,

kiedy rozmawiał z nami w drodze

i tłumaczył nam Pisma?"

(Łk 24, 31)

Kolory wcielenia

Pałały nasze serca, gdy w doświadczeniu narodowych Wielkich Piątków umacnialiśmy się wzajemnie jego słowami o poezji silniejszej od władców: “Poeta pamięta. / Możesz go zabić narodzi się nowy. / Spisane będą czyny i rozmowy". Obecność tych słów na pomniku gdańskich stoczniowców tworzy specyficznie polską syntezę. Zespalają się w niej pełne nadziei słowa poety i świadectwo godności robotników, krzyż Chrystusa niosący zapowiedź Zmartwychwstania i wielkie narodowe pałanie serc tęskniących za wolnością i prawdą.

“Tłumaczył nam Pisma" - nawet specjalnie nauczył się hebrajskiego, aby wyrazić we współczesnej poetyckiej polszczyźnie dramat Hioba i piękno...

10165

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]