Reklama

Ładowanie...

Pamięć Świątyni

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Pamięć i świętość - na tych pojęciach oparta jest działalność najznaczniejszych architektów współczesnych, legitymujących się przywiązaniem do kultury żydowskiej. Architektura staje się dla nich lekcją tożsamości. Rozumieją ją tak jak Księgę: jako tekst, który sam narzuca twórcy formę.
Mario Botta, synagoga Cymbalista w Tel Awiwie, realizacja: 1996-1998
W

W powszechnym stereotypie tożsamość żydowską budowała przede wszystkim literatura. Sztuki piękne i architektura miały niewielkie znaczenie. Powody wydają się oczywiste: naród ten setki razy w swej historii przepędzany był z miejsca na miejsce, a łatwiej było zabrać ze sobą księgę (gdy wszystko wokół płonie, można po prostu zachować ją w pamięci) niż obraz czy budynek.

Najsłynniejsze nawet synagogi, te sefardyjskie, nie dorównują urodą średniowiecznym katedrom. A pewną nonszalancję Żydów wobec architektury zdają się potwierdzać zarejestrowane telewizyjnymi kamerami obrazy z ostatnich miesięcy: oto osadnicy ze Strefy Gazy konsekwentnie niszczą swoje domy, wiedząc, że - jak po wielekroć w przeszłości - nigdy już do nich nie powrócą.

Jak Księga

Myślenie to jest jednak uproszczone. By je obalić, wystarczy jeszcze...

9085

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]