Reklama

Pamięć o złu

Pamięć o złu

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Granica między wiarą w odmieniającą moc sztuki a wiarą w jej inżynierię społeczną pozostaje nieuchwytna. I zawsze trzeba się obawiać, czy równowaga zostanie zachowana.
Sala Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach: Mirosław Bałka „It was 4 in it” / fot. Radosław Kaźmierczak
S

Skrupulatne obejrzenie wszystkich projekcji wideo, które złożyły się na międzynarodową wystawę "Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939-2009", zajęłoby mniej więcej 70 godzin. Jednak wystarczy tylko 16 minut i 20 sekund, by doświadczyć czegoś, co daleko przekracza "galeryjny" odbiór sztuki. By przeżyć coś, co może bywało niegdyś udziałem uczestników teatru starogreckiego: katharsis - oczyszczenie poprzez odkrycie, że godność, nawet wbrew bogom, naprawdę jest niezbywalna. Albo wręcz przeciwnie, by przeczuć, czym jest stan całkowitego, bezwzględnego opuszczenia przez Absolut.

Tylko nieco ponad 16 minut ogląda się dwie prace wideo urodzonej w Belgradzie Dragany Žarevac. "Żałoba" (1996) i "Most" (2000) wydają się bardzo lakoniczne w porównaniu z innymi zebranymi na katowickiej prezentacji. Pierwsza wykorzystuje dokumentalny materiał filmowy zrealizowany w 1991 r. w ...

7871

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]