Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Premiera "Powtórzenia"

Premiera "Powtórzenia"

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Artur Żmijewski przygotował na tegoroczne weneckie Biennale filmową wersję socjologicznego eksperymentu sprzed lat. Stanfordzki eksperyment prof. Philipa Zimbarda pozostaje wciąż jednym z wyznaczników współczesnego myślenia o człowieku.
P

Pomysł był prosty. Jak pisze w katalogu weneckiej wystawy Sebastian Cichocki: “Zimbardo postanowił stworzyć symulację więziennych relacji. Do eksperymentu dopuszczonych zostało dwudziestu czterech uczestników, studentów wybranych na podstawie testów i rozmowy z psychologiem. Czas spędzony w więzieniu miał się wahać od pięciu dni do dwóch tygodni, w zależności od »wyroku«. Losowo przydzielono studentom rolę więźniów bądź strażników. Więzienie, nazwane Stanford County Jail, zaaranżowano na korytarzu budynku Uniwersytetu w Stanford. (...) Uczestnicy eksperymentu musieli dostosować się do bardzo ścisłego regulaminu".

Przebieg eksperymentu wykazał znaczną podatność ludzi na przydzielone im role. Strażnicy stawali się gwałtowni w swoich reakcjach, a więźniowie wykazywali wszelkie cechy ofiar. “Eksperyment, który miał trwać dwa tygodnie, został przerwany po sześciu...

6996

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]