Reklama

Pamięć i mowa

Pamięć i mowa

20.03.2006
Czyta się kilka minut
W maju 2002 r. Sławomir Mrożek został dotknięty afazją: stracił mowę, umiejętność pisania i rozumienia tekstu. Dla terapii przez cztery lata pisał wspomnienia. "Baltazara. Autobiografię wydała właśnie Oficyna Literacka Noir sur Blanc.
W

W "Baltazarze" Mrożek opowiada najpierw o Meksyku, skąd po siedmiu latach powrócił do Polski, potem o dzieciństwie, rodzicach, okupacji - która dla dziewięciolatka stała się przeczuciem przepaści, "nie tej poczciwej, która zaczyna się urwiskiem i kończy się dnem, ale praprzepaści, czegoś między nicością a nieskończonością". O uwiedzeniu przez stalinizm i uwalnianiu się od jego toksyn. Wspomina pierwsze sukcesy literackie, wyjazdy za granicę - do Rosji, Francji, USA, Włoch. Tłumaczy, dlaczego w 1963 r. opuścił Polskę. W "Baltazarze" pojawiają się jego przyjaciele i znajomi: Leszek Herdegen, Adam Włodek, Tadeusz Brzozowski, Adam Tarn, Bohdan Paczowski, Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela i wielu innych. Autobiografia kończy się opisem afazji i starości. Afazja zaś, paradoksalnie, stała się dla Mrożka pomocą...

Skąd tytuł? Sławomir Mrożek mówi o tym w publikowanej obok rozmowie. Antoni Libera w przedmowie do "Autobiografii" pisze, że to imię biblijnego króla, który ujrzał prorocze słowa mane, tekel, fares - policzono, zważono, rozdzielono. "Baltazar vel Sławomir Mrożek dokonuje bilansu swego życia (»liczy«) i ocenia samego siebie (»waży«). Ponieważ zaś nie posiada żadnego królestwa i nie ma czego dzielić, dzieli się tym, co ma, czyli swoją mądrością. A mądrość ta powiada: to, co nas scala, to pamięć i mowa. Oto jedyne królestwo człowieka".

Sławomir Mrożek, "Baltazar. Autobiografia", Warszawa 2006, Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]