Reklama

Ładowanie...

Pamiątki z przeszłości. Felieton Zuzanny Radzik

15.08.2022
Czyta się kilka minut
Fot. GRAŻYNA MAKARA
D

Dydaktyzm tegorocznej wystawy Documenta 15 w Kassel wynika chyba z tego, że artystyczne kolektywy z krajów rozwijających się korzystają z okazji, żeby opowiedzieć europejskiej widowni o zjawiskach i problemach świata – ale robią to nazbyt publicystycznie. Raz za razem wzdychałam znudzona, że chciałabym już nie czytać manifestów i nie oglądać filmów dokumentalnych. Akurat ta widownia, która dojechała do Kassel, pewnie też czyta gazety.

Z dwóch dni spacerów po galeriach zostaje ze mną niewiele. Np. fotografie z wyspy Jeju. Oszczędne kadry pokazują japońskie instalacje wojskowe z czasów okupacji Korei, degradowane przez tropikalną roślinność, ale wciąż wbite w krajobraz. Podobne zresztą do bunkrów, jakie spotykamy podczas nadmorskich wycieczek w Zelandii czy okolicach Calais. Albo do tylu innych miejsc, gdzie krajobraz zryty jest śladami dawnej lub mniej odległej wojny. Oznaczony...

4995

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]