Reklama

Dzień najczarniejszy

Dzień najczarniejszy

11.07.2016
Czyta się kilka minut
Niemal pięć miesięcy walk, 12 km zdobytego terenu i 20 tys. żołnierzy zabitych jednego tylko dnia – to bilans bitwy nad Sommą. Najkrwawsza w brytyjskiej historii, zaczęła się sto lat temu.
Brytyjscy żołnierze budują zasieki. Walki nad Sommą, wrzesień 1916 r. Fot. Library of Congress
T

Trzydziestego czerwca 1916 r., brytyjscy żołnierze obsadzający okopy w Pikardii – w północnej Francji – masowo pisali listy do bliskich. Tak na wszelki wypadek, gdyby coś im się stało. Wiedzieli już, że za kilkanaście godzin ruszą do walki – potężny ostrzał artyleryjski niemieckich pozycji, jakiego nie oglądali nigdy wcześniej, trwał już od tygodnia. Wydawało się, że niewiele pozostanie z umocnień, za którymi kryli się żołnierze kajzera. Historycy mieli później policzyć, że w ciągu tych kilku zaledwie dni brytyjska artyleria wystrzeliła na niemieckie okopy półtora miliona pocisków.

Taki był plan: najpierw artyleria osłabi Niemców, potem do ataku ruszy piechota (łącznie 19 dywizji), a na końcu dzieła dokończy kawaleria, wchodząc w uczynione wyłomy. Pierwotny plan, układany jeszcze pod koniec 1915 r., zakładał jednak również, że siła ofensywy będzie potężniejsza – Brytyjczycy...

10700

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]