Reklama

Pakiet utrudnień

Pakiet utrudnień

12.06.2007
Czyta się kilka minut
Pomimo antyliberalnego nastawienia PiS wśród zwolenników tej partii znaleźli się niektórzy przedsiębiorcy, zmęczeni biurokratyczną mitręgą, rozzłoszczeni fiskalną arbitralnością, sfrustrowani przewlekłością sądowych procedur, albo wręcz dotknięci wrogością państwowych instytucji. Ich symbolicznym reprezentantem stał się Roman Kluska. Kierownictwo partii, a później rządu, zdawało się wychodzić naprzeciw ich nadziejom, powierzając Klusce przygotowanie pakietu ułatwień w działalności gospodarczej, a ministerstwo finansów oddając niespodziewanie Zycie Gilowskiej, zdeklarowanej zwolenniczce liberalnych rozwiązań gospodarczych. Posypały się obietnice działań mających sprzyjać przedsiębiorczości. Dziś widać, jak kolejno są łamane lub rozwiewane.
P

Pakiet Kluski, po okrojeniu przez rozmaite instytucje i biurokratyczny aparat, okazał się skromnym pakiecikiem: o jednym okienku i trzydniowym terminie rejestracji własnej firmy można na razie zapomnieć, kontrole będą nadal miały prawo panoszyć się w przedsiębiorstwach, elastyczne zawieszanie i przywracanie działalności gospodarczej pozostanie marzeniem. Ilość koncesji, licencji i zezwoleń nie tylko się nie zmniejsza, lecz zwiększa: ma objąć sklepy powyżej 400 m kw. powierzchni i warsztaty rzemieślnicze niektórych specjalności. Zapowiadane szumnie przez minister Gilowską zmniejszenie klina podatkowego jest, w wyniku redukcji składki na ubezpieczenia rentowe, kontestowane przez koalicjantów i prawdopodobnie nie dojdzie do skutku.

Rządząca obecnie koalicja ma nastawienie antyrynkowe, etatystyczne, a na dodatek populistyczne, ze skłonnością do wydawania...

1326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]