Reklama

Tygrys w klatce

Tygrys w klatce

01.02.2004
Czyta się kilka minut
Wbrew powszechnym lamentom Polska nie straciła ostatnich 15 lat. Jednak jeśli chcemy by wygrała swoją przyszłość, musimy jak najszybciej zjednoczyć się wokół rozsądnego programu uzdrowienia gospodarki.
O

Od czego zależy rozwój gospodarczy, czyli długotrwała poprawa warunków życia ludzi? To bodaj najważniejsze pytanie w ekonomii wywodzi się co najmniej od czasów Adama Smitha. Perspektywy polskiej gospodarki nie są jednoznacznie określone i zależą od warunków gospodarowania. Tym bardziej warto skorzystać z doświadczenia, którym dysponujemy.

Kto przegrywa?

Z historii wiadomo, że więcej jest krajów, które poniosły porażkę w nadrabianiu dystansu dzielącego je od państw najbogatszych, niż tych, które odniosły pod tym względem sukces. Gdy napotyka się trudności, zawsze łatwiej przegrać niż wygrać. Spójrzmy na ostatnie 300 lat. W XVIII-XIX w. cały świat niezachodni (w sensie geograficznym i politycznym) tracił dystans wobec Zachodu - aż do rewolucji Meiji w 1868 r., gdy Japonia przyjęła instytucje zachodnie. Zostały z tyłu prawie...

20838

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]