Reklama

Ładowanie...

Tygrys w klatce

01.02.2004
Czyta się kilka minut
Wbrew powszechnym lamentom Polska nie straciła ostatnich 15 lat. Jednak jeśli chcemy by wygrała swoją przyszłość, musimy jak najszybciej zjednoczyć się wokół rozsądnego programu uzdrowienia gospodarki.
O

Od czego zależy rozwój gospodarczy, czyli długotrwała poprawa warunków życia ludzi? To bodaj najważniejsze pytanie w ekonomii wywodzi się co najmniej od czasów Adama Smitha. Perspektywy polskiej gospodarki nie są jednoznacznie określone i zależą od warunków gospodarowania. Tym bardziej warto skorzystać z doświadczenia, którym dysponujemy.

Kto przegrywa?

Z historii wiadomo, że więcej jest krajów, które poniosły porażkę w nadrabianiu dystansu dzielącego je od państw najbogatszych, niż tych, które odniosły pod tym względem sukces. Gdy napotyka się trudności, zawsze łatwiej przegrać niż wygrać. Spójrzmy na ostatnie 300 lat. W XVIII-XIX w. cały świat niezachodni (w sensie geograficznym i politycznym) tracił dystans wobec Zachodu - aż do rewolucji Meiji w 1868 r., gdy Japonia przyjęła instytucje zachodnie. Zostały z tyłu prawie...

20838

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]