Reklama

Oszustwo

Oszustwo

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Jak mi ktoś coś obiecuje i potem nie dotrzymuje słowa, uważam go za oszusta. Takiego właśnie oszustwa dokonano w sprawie finansowania nauki. Oczywiście, wszystkie partie w swoich programach obiecywały zwiększenie nakładów na naukę, jak to jest przed każdymi wyborami. Jedyne, co się potem dzieje, to cud, jeżeli te nakłady nie zostaną zmniejszone. Ale tym razem przekroczono wszelkie granice. Pani minister finansów obiecała dwa miliardy, potem rząd wycofał się na miliard, potem ministerstwo na 400 milionów, a w końcu w budżecie po autopoprawkach jest tyle, ile było, czyli ani grosza więcej w stosunku do minionej sytuacji.
O

Oszustwo oczywiste, ale nie oburzałbym się specjalnie, gdyby poprzestano na przedwyborczych obietnicach, których - jak wiadomo - nikt nie dotrzymuje. Jednak obietnice posunięto znacznie dalej i teraz nie wiem, co sądzić.

Pierwsza hipoteza to, że ci, którzy obiecują, są niespełna rozumu, druga, że rząd nie wiedział, mimo miesięcy na zapoznanie się z sytuacją, z jakim będzie miał do czynienia budżetem, czyli rząd jest do bani, a trzecia, że oszustwo już tak weszło w zwyczaj, iż po prostu nikt nie zwraca na nie uwagi.

Nie mam zamiaru przypominać, że wydajemy na naukę mniej niż Albania i jakie są tego konsekwencje, bo każdy to wie. Zastanawiam się jednak nad czym innym, a mianowicie, dlaczego ludzie, którzy muszą w takiej sytuacji rządzić krajem, a w każdym razie rządzić jakimś fragmentem: nauką czy zdrowiem, bo tu też wycofano się z obietnic w...

3340

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]