Reklama

Oszuści, Buszmeni i świecące żaby

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Marzec upłynął pod znakiem doskonalenia nauki jako takiej – oraz, oczywiście, odkrycia pierwszych na świecie fluorescencyjnych płazów.
Świecący dinozaur przy autostradzie w Terlingua (Teksas), niedaleko granicy z Meksykiem, 27 marca 2017 r. Fot. Rodrigo Abd / AP / EAST NEWS
W

W połowie marca grupa polskich naukowców opisała w „Nature” (P. Sorokowski i in. „Predatory journals recruit...”) rezultaty fascynującego eksperymentu. Powstała fikcyjna profesor filozofii: dr hab. Anna Olga Szust z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej CV zostało następnie wysłane do 360 czasopism naukowych z prośbą o dołączenie do ich komitetu redakcyjnego. Redagowanie porządnego czasopisma to wyróżnienie, które spotyka naukowców po latach pracy, a jednak Annie O. Szust udało się wejść w skład redakcji aż 48 periodyków. Jakim cudem?

Nauka opiera się organizacyjnie na konferencjach, publikacjach i książkach. W przeciwieństwie do jakości czyjejś pracy i głębi czyjegoś zrozumienia świata konferencje i artykuły łatwo policzyć: stąd powszechna „punktomania” polegająca na mierzeniu dorobku naukowego właśnie w ten sposób. Na fakcie tym pasożytują niezliczone organizacje,...

4816

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]