Reklama

Oszukańcze obietnice

Oszukańcze obietnice

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Prof. Jacek Jassem, onkolog: Zdarza się często, że chorzy, gdy usłyszą w mediach o cudownym leku na raka, rezygnują z terapii, która mogłaby im dać niemal stuprocentową szansę wyleczenia.
Fot. Łukasz Głowala / FORUM
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: Pacjenci przynoszą Panu medialne doniesienia o „przełomowym leku na raka”?

PROF. JACEK JASSEM: Bardzo często. Nigdy się za to na chorych nie gniewam, nawet jeśli takich informacji przynoszą cały plik. Bo ludzie, których spotyka ciężka choroba, bardzo często poszukują takich doniesień. Radzą się doktora Google’a, który niestety najczęściej doradza źle. W sieci nie ma recenzji czy odsiewu treści nieprawdziwych, głupich albo nawet oszukańczych. Chorzy często są zawiedzeni, że lekarz-profesor nie wie o uzdrawiających skutkach witaminy B-ileś czy innego cudownego preparatu, o którym czytali w internecie. Zdarza się, że mają ze sobą kilkanaście kartek z nazwami specyfików i przepytują z nich lekarzy.

Ale pacjenci przynoszą też prawdziwe informacje naukowe, tyle że są one w tej chwili bez wartości klinicznej. Np. o preparacie...

11127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]