Reklama

Oswajanie czasu

Oswajanie czasu

13.02.2012
Czyta się kilka minut
W zalewie książek o sielskiej i rajskiej Prowansji najwspanialsza jest ta, którą napisał... profesor z Krakowa.
Wnętrze baru sąsiadującego z domem, w którym mieszkał van Gogh. Na ścianie Kirk Douglas w roli malarza w filmie „Pasja życia” z 1956 r. Auvers sur Oise, Prowansja. fot. Barry Lewis / Corbis
N

Notatki z Prowansji” to coś znacznie więcej niż intymny przewodnik po krainie, którą autor ukochał przed wielu laty i do której powraca z taką regularnością, że w jednym z arlezjańskich barów doczekał się krzesła przy stoliku stałych bywalców.

Książka – napisana przez prof. Adama Wodnickiego, wieloletniego wykładowcę krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, tłumacza i znawcę kultury francuskiej – skutecznie oswaja czas. Sprawia, że staje się harmonijny i bezpieczny, że nie oznacza już biegu ku katastrofie, ale trwanie, kontynuację, ciągłość. Traci linearność, wracając do greckiego, kolistego kształtu.

Jeden z pierwszych obrazów, które autor przywołuje z zakamarków pamięci: obchodzone przed 15 laty 120. urodziny Jeanne Calment, najstarszej wówczas mieszkanki Arles: „Ożywiona, z kieliszkiem szampana w dłoni i rumieńcem na upudrowanych policzkach opowiadała o czasach...

8293

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]