Reklama

Ładowanie...

Ostatnia książka Durrella

28.03.2016
Czyta się kilka minut
Był Brytyjczykiem urodzonym w Indiach i obywatelem Śródziemnomorza. Lawrence Durrell (1912–1990) – powieściopisarz, poeta, eseista, dyplomata.
W

W latach 1935-56 Durrell mieszkał kolejno na wyspie Korfu, w Atenach, Kairze, Aleksandrii, na Rodos, w Belgradzie i na Cyprze. Na Cyprze zaczął pisać swoje arcydzieło, czyli „Kwartet aleksandryjski” (1957-60), powieściową tetralogię, w której kolejnych częściach te same wydarzenia, oglądane z perspektywy różnych postaci, na koniec zaś – z dystansu czasowego, odsłaniają swoją niejednoznaczność. Jest to zarazem wspaniała panorama wielonarodowej Aleksandrii, która staje się u Durrella nie tylko scenerią miłosnych i politycznych intryg, ale niemal żywym organizmem oddziałującym na bohaterów. Dalszą pracę nad „Kwartetem” prowadził pisarz już we Francji, która miała stać się jego krajem przez następne dziesięciolecia. Zamieszkał na południu, w miasteczku Sommières w departamencie Gard. Jego drugi wielki cykl powieściowy, ukazujący się w latach 1974-85, nosi tytuł „Kwintet awinioński”....

2870

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]