Reklama

Ostatnia książka Durrella

Ostatnia książka Durrella

28.03.2016
Czyta się kilka minut
Był Brytyjczykiem urodzonym w Indiach i obywatelem Śródziemnomorza. Lawrence Durrell (1912–1990) – powieściopisarz, poeta, eseista, dyplomata.
W

W latach 1935-56 Durrell mieszkał kolejno na wyspie Korfu, w Atenach, Kairze, Aleksandrii, na Rodos, w Belgradzie i na Cyprze. Na Cyprze zaczął pisać swoje arcydzieło, czyli „Kwartet aleksandryjski” (1957-60), powieściową tetralogię, w której kolejnych częściach te same wydarzenia, oglądane z perspektywy różnych postaci, na koniec zaś – z dystansu czasowego, odsłaniają swoją niejednoznaczność. Jest to zarazem wspaniała panorama wielonarodowej Aleksandrii, która staje się u Durrella nie tylko scenerią miłosnych i politycznych intryg, ale niemal żywym organizmem oddziałującym na bohaterów. Dalszą pracę nad „Kwartetem” prowadził pisarz już we Francji, która miała stać się jego krajem przez następne dziesięciolecia. Zamieszkał na południu, w miasteczku Sommières w departamencie Gard. Jego drugi wielki cykl powieściowy, ukazujący się w latach 1974-85, nosi tytuł „Kwintet awinioński”....

2870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]