Reklama

Osobista fotografia istnienia

Osobista fotografia istnienia

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Najnowsze prace Basi Sokołowskiej prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej to podróż przez dziki ogród, gęstwiny rododendronów, ciemne tunele, dzikie kłącza. Podróż przez wnętrze większego istnienia, w którym funkcjonujemy. Lub odwrotnie - przez nasz wewnętrzny pejzaż.
B

Błądzimy trochę niepogodzeni, trochę wykorzenieni. Rzeczywistość wydaje nam się obca i dzika. Przedzieramy się i gubimy we własnym chaosie. Dopóki nie poznamy wyższego porządku. Dopiero to wtajemniczenie daje nam dostęp do życia. Przestajemy je rejestrować, stajemy się jego częścią. Stajemy się Nim. Życiem.

Jest to naturalny proces dojrzewania. Człowieka, istnienia, myśli, uczucia, pomysłu. Proces stawania się i tworzenia. Basia Sokołowska nazwała ten proces Mrocznym przejściem. Zbliżenia gałęzi, korzeni, organicznej tkanki budzą lęk. Oddają jakiś podskórny niepokój każdego spotkania. Może to właśnie lęk skrywają tiulowe kokony, które pojawiają się na tych fotografiach? A może chronią naszą wrażliwość w tym spotkaniu? Okrywają rany? Zwinięte lekkie i kolorowe tiule wydają się tak obce w tym pejzażu. Tak inne od ostrych, nagich gałęzi. A jednak wpasowują się,...

4611

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]