Reklama

Ładowanie...

Ósma droga

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Zastanawiano się kiedyś, jak będzie wyglądał późny wiek dojrzały dawnych mistrzów alternatywy. O czym Provisorium, Teatr Ósmego Dnia, Cogitatur, Kana, Scena Plastyczna KUL będą opowiadać ze sceny, kiedy artystom stuknie pięćdziesiątka?.
O

Obawiano się odcinania kuponów od tego, co było, epatowania kombatanctwem, żebrania o uwagę młodej publiczności. Tymczasem nic takiego się nie stało. Kto miał zamilknąć, zamilkł, reszta uparcie szuka swego miejsca w nowej rzeczywistości. Jest testowanie dramaturgii spod znaku nowego brutalizmu środkami wypracowanymi przez off, tworzenie niszowych światów, szlifowanie osobnych, autorskich poetyk. Na Lubelskich Konfrontacjach zobaczyliśmy kilka dróg teatru alternatywnego. Wszystkie na swój sposób heroiczne. Opowiem o jednej.

Chorzy, biedni, zapomniani

Teatr taki, jaki w nowych czasach uprawiają aktorzy poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, chce zajmować się przechowywaniem przerażenia tym, co człowiek robi drugiemu człowiekowi. I dzielić się tym przerażeniem z widzami.

W najnowszym przedstawieniu, “Portierni", Ósemki...

8901

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]