Reklama

Ładowanie...

Oskarżony kardynał Zen

Oskarżony kardynał Zen

16.05.2022
Czyta się kilka minut
T

To groźna wieść dla chrześcijan w Hongkongu: chińska policja bezpieczeństwa zatrzymała w minionym tygodniu 90-letniego kard. Josepha Zen Ze-kiuna, emerytowanego biskupa tego miasta, który wspierał miejscowy ruch demokratyczny. Wprawdzie po paru godzinach Zena zwolniono za kaucją, ale kardynałowi i kilku związanym z nim osobom postawiono zarzut udziału w „spisku”, który zagraża bezpieczeństwu Chin. „Spisek” w istocie polegał na tym, że Zen i inni oskarżeni zarządzali fundacją, która pomagała prześladowanym: płaciła za leczenie rannych demonstrantów i za adwokatów.

Kręgi kościelne przyjęły zatrzymanie Zena z konsternacją: za kilka miesięcy ma zostać przedłużona umowa z 2018 r. między Chinami a Watykanem. Jest ona krytykowana także w samym Kościele, gdyż w ostatnich latach sytuacja katolików nie tylko nie poprawiła się, ale skala represji jeszcze się zwiększyła. Także Zen krytykował zbyt ugodową – jego zdaniem – politykę Franciszka wobec Chin.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]