Reklama

Ładowanie...

Francja wycofuje wojska z Mali

Francja wycofuje wojska z Mali

21.02.2022
Czyta się kilka minut
FLORENT VERGNES / AFP / EAST NEWS
P

Po dziewięciu latach francuskiej misji wojskowej w Mali prezydent Macron ogłosił jej zakończenie. Francuzi wspierali Mali w walce z islamskimi ekstremistami (stracili 53 poległych), ale relacje obu stron zaczęły się psuć po tym, jak w 2021 r. malijscy wojskowi obalili cywilny rząd, objęli władzę i zaprosili rosyjskich najemników (aby ich wspierali – nie tylko przeciw dżihadystom, ale też opozycji). W ślad za Francją Mali opuszczą kontyngenty 14 innych krajów, uczestniczące w tej misji. Część żołnierzy trafi jednak do sąsiedniego Nigru, kontynuując walkę z dżihadystami. Malijska junta podgrzewała antyfrancuskie nastroje, odwołując się do antykolonialnych emocji. Na zdjęciu: podczas demonstracji w Bamako mężczyzna symbolicznie zamiata kurz z ulicy po Francuzach, 19 lutego 2022 r. ©(P)


Czytaj więcej w tekście Wojciecha Jagielskiego: Francja przenosi wojska z Mali do Nigru

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]