Reklama

Oskarżenie niepamięci

Oskarżenie niepamięci

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Po zamachach terrorystycznych ostatnich lat mówiliśmy chętnie, że oto jesteśmy Amerykanami, Hiszpanami, londyńczykami. Trudniej było utożsamiać się z mieszkańcami Ruandy. O niektórych tragediach wolelibyśmy nie pamiętać.
M

Małe miasteczko w Salwadorze, liche drewniane domy przykryte dziurawą blachą. Z matką i rodzeństwem mieszka tu jedenastoletni Chava. Ojciec - jak większość mężczyzn - uciekł do Stanów, by nie brać udziału w trwającej wojnie domowej. Chava został głową rodziny. Opiekuńczy i odpowiedzialny, zajmuje się młodszym bratem, pomaga matce pracując jako pomocnik szofera miejskiego autobusu.

Przyspieszone dojrzewanie Chavy budzi jednocześnie przerażenie i zachwyt. Jest w nim chłopięce marzenie o dorosłości, chęć sprostania mitowi mężczyzny, a zarazem dziecięca kruchość. Podczas conocnych ostrzałów dokonywanych przez żołnierzy armii rządowej w małym bohaterze ścierają się lęk i poczucie odpowiedzialności za rodzeństwo. Ukryty pod łóżkiem Chava ucisza braciszka, malując sobie szminką twarz. Huk wystrzałów cichnie, przed naszymi oczami rodzi się inna rzeczywistość,...

5376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]