Reklama

Osama bin Laden zabity w Pakistanie

Osama bin Laden zabity w Pakistanie

02.05.2011
Czyta się kilka minut
Czy to rzeczywiście, jak mówią niektórzy politycy, koniec globalnego terroryzmu, czy też może przeciwnie: początek nowej "wojny z terrorem", impuls do odwetu ze strony Al-Kaidy? Dla "Tygodnika" komentuje Edward N. Luttwak, amerykański politolog, specjalista ds. terroryzmu.
O

Osama bin Laden nie przeprowadzał osobiście żadnych akcji terrorystycznych, nawet nie dowodził poszczególnymi operacjami. W tym sensie jego śmierć nie wpłynie na sprawy organizacyjno-operacyjne. Ale ma oczywiście znaczenie symboliczno-psychologiczne, bo Osama bin Laden był traktowany przez wielu muzułmanów jako bohater i nikt się nie spodziewał, że jednak zostanie w końcu złapany i zginie. Być może więc jego śmierć będzie mieć jeszcze i takie, że zniechęci innych terrorystów. Natomiast w moim przekonaniu nadal będzie tak, że gdziekolwiek na świecie żyją razem muzułmanie i nie-muzułmanie, tam będzie nadal konflikt i przemoc, a terroryzm będzie nadal "tylko" jedną z metod jej wyrażania.

not. Patrycja Bukalska

EDWARD N. LUTTWAK (ur. 1942) jest politologiem i ekonomistą w Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie,...

1235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]