Reklama

Klęska demokracji, triumf terroru

Klęska demokracji, triumf terroru

28.03.2004
Czyta się kilka minut
Trzeba to głośno powiedzieć: Hiszpanie pozwolili, aby mała grupka terrorystów podyktowała wyniki ich wyborów. To upadek żenujący i zarazem zaskakujący. Nie tak reagują demokracje zaatakowane przez fanatyków. I nigdy żadna demokracja nie uzyskała bezpieczeństwa, ustępując agresji.
Manifestacja przeciw proamerykańskiej polityce rządu Aznara; Barcelona, październik 2002
Z

Z wydarzeń 11 września 2001 r. Amerykanie wyszli zjednoczeni i wzmocnieni. Kiedyś, przed laty, Włosi przezwyciężyli głębokie podziały polityczne i połączyli się w dążeniu do zmiażdżenia “Czerwonych Brygad". Podobnie dekady terroru tylko wzmocniły spójność Izraelczyków. Tak wygląda normalna reakcja demokratycznych społeczności politycznych, oparta na szacunku dla woli wielu w chwili, kiedy zagraża im przemoc niewielu.

W przypadku Hiszpanii stało się inaczej. Przed zamachami w Madrycie wszystkie sondaże przewidywały wygraną Partii Ludowej Mariano Rajoya. Z prostej przyczyny: został wskazany na swego następcę przez premiera José Marię Aznara, który z sukcesem - co do tego zgadzali się niemal wszyscy - poprowadził Hiszpanię przez osiem lat na drodze modernizacji i dobrobytu. Na trzy dni przed wyborami Rajoy zmierzał do pewnego zwycięstwa nad liderem socjalistów...

5530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]