Opowieści o wojnie
Opowieści o wojnie
Stężała – z zawodu nauczyciel, a z zamiłowania historyk-regionalista z Elbląga i autor książek związanych z dziejami tego miasta – napisał więc powieść, która z jednej strony jest klasyczną powieścią historyczną, z drugiej zaś przyczynkiem do (własnej) historii rodzinnej.
Główną jej osią, wokół której budowana jest narracja – o młodych oficerach trzech armii walczących we wrześniu 1939 r., Polski, III Rzeszy i ZSRR – jest właśnie postać Ostrowskiego i jego autentyczne losy latem i jesienią 1939 r. Ten młody, zdolny i ambitny oficer Wojska Polskiego, rocznik 1907, w chwili wybuchu wojny był wykładowcą Ośrodka Wyszkolenia Rezerw Piechoty w Różanie nad Narwią. W kampanii wrześniowej dowodził zwykłą kompanią piechoty; podczas dwóch tygodni walk, w odwrocie, udało mu się doprowadzić swych żołnierzy w rejon Terespola nad Bugiem w takim stanie, że jako kompania walczyli do końca, do...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]