Reklama

Opel: ratować – czy pozwolić umrzeć?

Opel: ratować – czy pozwolić umrzeć?

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Wprawdzie srebrna błyskawica w logo firmy Opel nie błyszczy już tak intensywnie jak srebrna gwiazda Mercedesa, ale w historii niemieckiego przemysłu Opel odgrywał równie kluczową rolę co Mercedes.
O

Opel - to tradycja niemieckiej motoryzacji w postaci czystej. Od dobrych stu lat buduje auta, od 1924 r. schodzą one z taśmy. W roku 1929 - tym samym, który zapoczątkował Wielki Kryzys - koncern General Motors uratował Opla od plajty. W czasie II wojny światowej auta Opel-Blitz służyły na wszystkich frontach. Po wojnie Sowieci produkowali dalej - na bazie wywiezionej do ZSRR fabryki - markę Opel-Olympia pod własną nazwą: Moskwicz. A w młodych Niemczech Zachodnich opel-kadet stał się najpopularniejszym autem rodzinnym obok "garbusa".

Dziś Opel stoi w obliczu śmierci. General Motors, największy koncern samochodowy świata, jest - podobnie jak wiele firm motoryzacyjnych w USA - na skraju bankructwa, a ginąc, pociąga za sobą w przepaść firmę-córkę. W Niemczech w czterech zakładach Opla zagrożonych jest 29 tys. miejsc pracy; do tego dochodzą zakłady w Gliwicach....

3345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]