Reklama

Ładowanie...

Volkswagen: upadek legendy

11.10.2015
Czyta się kilka minut
Kiedyś mawiano, że VW to Niemcy, a Niemcy to VW. Skandal, który wstrząsa dziś koncernem, uderza nie tylko w niego, ale też w niemiecką tożsamość.
Fragment amerykańskiej reklamy Volkswagena agencji BBD z początku lat 60. Hasło głosi: „Jeśli skończy ci się paliwo, łatwo go popchać”. Fot. VOLKSWAGEN AMERICA INC.
C

Coś takiego, taki skandal – wydawał się nie do wyobrażenia. Volkswagen, największy producent aut w Europie, miałby przez lata wyposażać swe samochody, te napędzane silnikami diesla, w oszukańcze oprogramowanie? Akurat Volkswagen, pokazowa marka Niemiec, globalnego prymusa ekologicznego, miałby montować inteligentne urządzenia, które są w stanie rozpoznać, kiedy auto uczestniczy w ruchu ulicznym, a kiedy jest testowane? I które w tym drugim przypadku automatycznie redukują ilość szkodliwych substancji w spalinach, tak aby auto na pozór spełniało normy ekologiczne? I to normy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych, które uchodzą w Niemczech, dodajmy, za gangstera w sprawach ekologicznych?

Straty finansowe, z jakimi musi liczyć się teraz Volkswagen, mogą wynieść miliardy, może dziesiątki miliardów dolarów. Amerykanie lubią się procesować, a sądy w USA lubią orzekać wysokie...

15026

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]