Reklama

Ono nie jest banalne

Ono nie jest banalne

28.02.2008
Czyta się kilka minut
Ludzie popełniają zło nie dlatego, że nie wiedzą, co czynią, ale dlatego, że uważają to za słuszne.
C

Czy zło jest naprawdę banalne? - zastanawiają się A. Alexander Haslam i Stephen D. Reicher (zob. tekst ks. Jacka Prusaka na str. 26). Oczywiście odpowiedź na to pytanie musi być przecząca. Rzecz nawiązuje do książki Hannah Arendt, która tak wyraziła się o "zwyczajności" Adolfa Eichmanna, odpowiadającego przed sądem w Jerozolimie za zbrodnie na narodzie żydowskim podczas Holokaustu. Abstrahując od pewnych niuansów, różniących angielskie "banality" i polskie "banalność", "banał" czy "banalny", żadne zło uczynione przez jednego człowieka przeciw drugiemu nie jest "banalne".

Droga mniej uczęszczana

Można się zastanawiać, jakie złe czyny bywają powszechne, łatwe lub w ogóle możliwe do popełnienia; można się wahać co do tego, czy każdy - lub może nie każdy, a wówczas kto - zdolny byłby w jakichś - i jakich - okolicznościach popełnić...

24687

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]