Reklama

Ofensywa (na razie?) medialna

Ofensywa (na razie?) medialna

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Przez światowe media przetacza się dyskusja, czy Izrael zaatakuje irańskie obiekty nuklearne, by zapobiec zbudowaniu tam bomby atomowej. Czy medialna burza dowodzi, że atak jest prawdopodobny, czy przeciwnie - że jest mało realny?
W

W przeszłości Izrael już dwa razy atakował obce obiekty nuklearne: w Iraku (1981 r.) i Syrii (2007 r.). Dlaczego miałby zaatakować dziś Iran, podjąć krok tak ryzykowny: atak na wielkie państwo islamskie, dysponujące jedną z największych armii Bliskiego Wschodu?

Izraelski establishment polityczny i wojskowy uważa, że uzbrojony w broń jądrową Teheran stanowiłby egzystencjalne zagrożenie dla istnienia państwa żydowskiego. Prezydent Iranu i szyiccy ajatollahowie wzywają do zniszczenia państwa żydowskiego. Iran nie uznaje Izraela, wspiera ugrupowania palestyńskie i arabskie, które sprzeciwiają się uznaniu Izraela i prowadzą z nim walkę. Choć więc Iran nie graniczy z Izraelem, to sojusznicy Teheranu - Hamas (Strefa Gazy) i Hezbollah (Liban) - są gotowi atakować izraelskie terytorium np. rakietami odpalanymi z najbliższego sąsiedztwa Izraela.

Pod tym...

3895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]