Reklama

Odzyskiwanie Donbasu

Odzyskiwanie Donbasu

03.08.2014
Czyta się kilka minut
Ukraińcy przełamują opór separatystów. W odbitych miastach nastroje są mieszane: część mieszkańców patrzy nieufnie na ukraińskich żołnierzy, ale część ma nadzieję na powrót do normalności.
W lutym 35-letnia Bianka Zalewska pojechała z pomocą do Kijowa. Zafascynowana Majdanem, postanowiła zostać. 26 lipca separatyści ostrzelali jej auto pod Donieckiem. Jest ciężko ranna. Fot. ESPRESO.TV
U

Ukraińcy odbijają Donbas. Nieuznawane rosyjskie „republiki” w obwodach donieckim i łuhańskim nie mają już w zasadzie wspólnej granicy. „Ukraińska armia używa artylerii, w natężeniu nieoczekiwanym nawet dla mnie” – mówił, jakby tłumacząc się z kolejnych porażek, Rosjanin Igor Girkin – dowódca „sił zbrojnych Donieckiej Republiki Ludowej” (a etatowo oficer rosyjskich tajnych służb, z doświadczeniem z Bośni, gdzie 20 lat temu walczył po stronie serbskiej, oraz potem z Czeczenii).
Girkin wystąpił na konferencji prasowej w Doniecku – 800-tysięcznym niedawno mieście, które dziś znalazło się już na pierwszej linii walk. Jego wystąpienie nie zawierało większych konkretów – wydaje się, że miało raczej za cel pokazać, że „komendant Striełkow” (pod takim pseudonimem Girkin działa od wiosny w Donbasie) wciąż jest na miejscu i dowodzi.
Taki sygnał jest dziś więcej niż potrzebny....

7949

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]