Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Odszedł świadek epoki

Odszedł świadek epoki

02.10.2005
Czyta się kilka minut
20 września 2005 r. zmarł w Wiedniu Szymon Wiesenthal. Pochowany został - zgodnie ze swą wolą - w Izraelu. Znałem go przez 40 lat, a od 25 lat uważaliśmy się za przyjaciół.
Buczacz, 1923: Szymon Wiesenthal (w środku) z grupą harcerzy. Tylko jeden z tych chłopców przeżył Holokaust
W

Wiesenthal urodził się w Buczaczu, którego ludność składała się z Żydów, Polaków i Ukraińców. W 1918 r. stał się obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Nauką i pracą zawodową mocno związany był ze Lwowem, jednym z głównych wówczas centrów życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego Rzeczypospolitej.

Życiorys Wiesenthala, dotkliwa droga przez miejsca pracy przymusowej i hitlerowskie obozy koncentracyjne od lata 1941 r. we Lwowie do wiosny 1945 r. i dnia wyzwolenia Mauthausen, na terenie Górnej Austrii, jest w pewnym sensie typowym losem, jaki zgotował okupant polskim Żydom i Żydom w ogóle. Tragiczne są, obok cierpień fizycznych i psychicznych, także straty, jakich doznał; utrata niemal wszystkich członków rodziny, poza żoną.

Powstałe z jego inicjatywy i dzięki jego chwalebnemu uporowi Centrum Dokumentacji w Linzu, a następnie w Wiedniu stało...

2168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]