Reklama

Odnaleziono obraz

Odnaleziono obraz

15.11.2021
Czyta się kilka minut
MATERIAŁY PRASOWE
M

Maurycy Gottlieb, Żyd i Polak – tę podwójność podkreślał. „Autoportretem w stroju polskiego szlachcica” (1874) odpowiedział na antysemityzm, z którym się spotkał w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych – był jej pierwszym żydowskim studentem. Obraz odnalazł się niedawno w Nowym Jorku, a nowy właściciel przekazał go w depozyt Muzeum POLIN. Od 11 listopada można go tam oglądać. Uczeń Matejki, zafascynowany Rembrandtem – czego świadectwem arcydzielny „Ahaswer” w Sukiennicach – umarł w 1879 r. mając zaledwie 23 lata, w Krakowie, dokąd wrócił po pobycie w Wiedniu, Monachium i Rzymie, by pod kierunkiem mistrza malować cykl obrazów z dziejów polskich Żydów. Nie zdążył, ale to, co stworzył, czyni go jednym z największych naszych artystów XIX wieku. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]