Reklama

Stulecie Woźniakowskiego

Stulecie Woźniakowskiego

20.04.2020
Czyta się kilka minut
Jacek Woźniakowski, jedna z najważniejszych postaci naszego środowiska, urodził się sto lat temu.
ARCHIWUM WOŹNIAKOWSKICH / FOTONOVA
B

Był pisarzem i tłumaczem, historykiem sztuki, profesorem KUL-u. A także ułanem (starannie przystrzyżona broda kryła bliznę od postrzału z września ’39), żołnierzem AK, redaktorem „Głosu Anglii”, od 1948 r. „TP”, potem miesięcznika „Znak” i przez trzy dekady szefem wydawnictwa Znak. W 1978 r. podpisał deklarację Towarzystwa Kursów Naukowych, w 1990 r. został prezydentem Krakowa. Jego pradziadkiem po mieczu był malarz Henryk Rodakowski, dziadkiem po kądzieli – pionier ochrony przyrody Jan Gwalbert Pawlikowski; może dlatego najważniejszą swoją książkę, „Góry niewzruszone”, poświęcił związkom sztuki i natury. Człowiek wielkiej mądrości, prawości i zdecydowanego sądu, ale też poczucia humoru: zdawał się przewiercać wzrokiem rozmówcę, ale w oczach krył się uśmiech. Zmarł w 2012 r., jego grób znajduje się w Laskach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]