Reklama

Nienasycenie

Nienasycenie

12.08.2013
Czyta się kilka minut
Matejko był kolekcjonerem świata. Gnała go niepohamowana żądza zbierania rzeczy nieznanych. Nieważne, pod jaką postacią.
Widok na Zamek św. Anioła, autor nieznany, 2. poł. XIX w., odbitka albuminowa Repr. Jacek Świderski / MNK
N

Nie bardzo wiadomo, kiedy narodziła się fotografia. Pierwszy zarejestrowany trwały obraz, dość niewyraźny i zamazany, naświetlany przez niemal cały dzień, pochodzi najprawdopodobniej z 1826 r. i przedstawia „Widok z okna w Le Gras”. Wykonał go Francuz, Nicéphore Niépce. Jednak inny Francuz, Louis Jacques Mandé Daguerre, ogłosił narodziny dagerotypii, pierwszej rozpowszechnionej szeroko techniki (nazwanej tak od jego nazwiska, choć badania zakończone sukcesem zapoczątkował przecież Niépce), dopiero w roku 1839.
Wynalazek znalazł zwolenników, ale nie wstrząsnął światem: w roku oficjalnych narodzin fotografii malarstwo żyło własnym życiem od tak dawna i tak pewnie, że nie zaprzątało sobie głowy nowym wynalazkiem. Fotografia nie była sztuką, już sama nazwa na to wskazuje. Jest fotomechanicznym procesem, pozwalającym otrzymać wierne obrazy. Fotografia to „rysowanie za pomocą światła...

15965

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]