Reklama

Ładowanie...

Od nudy do ciekawości

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Pisarz Orhan Pamuk, który przyjechał na krakowski Festiwal Josepha Conrada, poszedł w wolnej chwili na Kleparz, by pomacać tam grzyby i obejrzeć rodzaje naszej fasoli.
Fot. Michał Paweł Markowski
K

Kilka gazet wydrukowało tę wiadomość, a podana w radiu miała charakter i ton sensacji, modulacja głosu reportera nadającego ten news była jednoznaczna. Wynikało z niej, że noblista podczas „Wojny Światów” zeskoczył na żywo ze stratosfery, wprost do skrzynki z maślakami. Kaprys gwiazdy literatury wstrząsnął po raz któryś szerokimi rzeszami skupionymi wokół radioodbiorników. Rzesze mają prawo wiedzieć, dlaczego Orhan Pamuk, wielki pisarz, zwiedził targ spożywczy. A jednak stacja radiowa zostawiła ludzi samych, z licznymi domysłami, trudno wątpić, że i z tymi najbardziej fantastycznymi. Prawda jest zwyczajna. On poszedł tam i z nudy, i z ciekawości.

Prawdopodobnie, jak wielu ludzi znużonych konfekcją ulicy turystycznego miasta, pisarz poszedł zobaczyć kawałek normalnego świata. Krakowski Kleparz, podobnie jak inne, pulsujące niereżyserowaną i niepohamowaną chytrością targowiska...

3184

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]