Reklama

Od liberała do misjonarza

Od liberała do misjonarza

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Ani czternaście zamachów, ani podpalenie domu nie powstrzymały Klareta od ewangelizacji. "To Paweł XIX wieku" - przekonywał przy kanonizacji w 1950 r. Pius XII. 200 lat temu urodził się św. Antoni Maria Klaret.
U

Urodził się 23 grudnia 1807 r. w katalońskiej wiosce Sallent w rodzinie rzemieślniczej. Był piąty, a co drugie dziecko z jego dziesięciorga rodzeństwa umierało w wieku niemowlęcym.

Niski, korpulentny - to widać na fotografiach. Obdarzony wspaniałym głosem - tak twierdzą świadkowie z epoki. Nie skończył szkoły, bo musiał zająć się, jak ojciec, tkactwem. Szybko się usamodzielnił i wyjechał do Barcelony.

Atmosfera rewolucji przemysłowej otwarła przed nim drogę kariery. Prestiż i pieniądze stały się motorem działań chłopaka ze wsi. Klaret dzięki grze na loterii zgromadził sporą fortunę. Antyklerykalna nagonka osłabiła jego związki z Kościołem. - Mało brakowało, a stałby się typowym liberalnym człowiekiem sukcesu - ocenia o. Marek Jeżowski, klaretyn i historyk.

Jednak kiedy wspólnik i przyjaciel, nałogowy hazardzista, zdradził go z ...

4288

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]