Reklama

Obywatel narodu idealnego

Obywatel narodu idealnego

18.10.2015
Czyta się kilka minut
W czasie wojny ratował Żydów, walczył w AK, po 1945 r. trzy razy trafiał do więzienia. „Byłem uwrażliwiony na punkcie krzywdy” – pisał po latach jezuita Czesław Białek.
Ojciec Białek (na wózku inwalidzkim) podczas wizyty u misjonarzy w Zambii, 1978 r. Fot. Archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego
W

We wsi Rostkowo koło Przasnysza uroczystości milenijne – tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce – odbywają się 21 sierpnia 1966 r.

Rostkowo to wieś mała (dziś liczy 380 mieszkańców, wtedy pewnie niewiele więcej), ale znacząca. Tu w 1550 r. przychodzi na świat święty Stanisław Kostka. Od przełomu wieków XIX i XX wieś szczyci się wielkim neogotyckim kościołem, będącym celem pielgrzymek – w 1926 r. zostają tu sprowadzone z Rzymu relikwie Kostki, patrona dzieci i młodzieży. W sierpniu 1967 r., uroczystości 400-lecia śmierci świętego – z udziałem prymasa Wyszyńskiego i kardynała Wojtyły – ściągną do Rostkowa i Przasnysza aż 50 tys. wiernych.

Rok wcześniej jest ich mniej: dwa, może trzy tysiące. Ale dość, by zainteresować Służbę Bezpieczeństwa. A może jej uwagę ściąga osoba księdza, który mówi kazanie? W każdym razie, w tłumie staje podporucznik SB Lucjan Skarżyński. Nagrywa...

16196

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]