Reklama

Ładowanie...

Obywatel Moretti

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Od wielu zaabsorbowanych sobą autorów kina odróżnia go brawurowa autoironia. I nieudawane zaangażowanie w sprawy tego świata.
Nanni Moretti w „Dzienniku intymnym” Fot. nowehoryzonty.pl
S

Sympatyk lewicy, który nakręcił sympatyczny film o papieżu. Filmowy samouk, który stał się jednym z czołowych w Europie intelektualistów kina. Najbardziej włoski ze współczesnych włoskich reżyserów, a zarazem zagorzały krytyk tego, co dzieje się w jego ojczyźnie – po obu stronach barykady.
Nanni Moretti, twórca „Dziennika intymnego”, „Pokoju syna” czy „Habemus papam”, od czterdziestu lat pisze swój filmowy, rozpisany na różne głosy dziennik. Przyjedzie do Wrocławia na Festiwal Nowe Horyzonty (21-31 lipca), by zaprezentować pełną retrospektywę swego kina i, podobnie jak Carlos Saura, Andriej Konczałowski, Agnieszka Holland, Cristian Mungiu czy Petr Zelenka, poprowadzić lekcję mistrzowską.
Katalog słabości
„Jestem samowystarczalny” – brzmiał tytuł nakręconego za własne pieniądze debiutu z 1976 r., traktującego o samotnym ojcu i neurotycznym aktorze...

9217

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]