Reklama

Jak nie zostać papieżem

Jak nie zostać papieżem

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Psychoanalityk wpuszczony za kulisy konklawe? Aż ciarki przechodzą na myśl, jak by to się mogło skończyć, gdyby zdarzyło się naprawdę.
Kadr z filmu "Habemus Papam" / fot. materiały prasowe
N

Nanni Moretti w komedii "Habemus papam" nie podąża jednak tropem demaskatorstwa czy satyry, nie próbuje być ani drugim Fellinim z czasów, kiedy nakręcił skandalizujący "Rzym", ani swoim współczesnym rodakiem, Markiem Bellocchio, który w "Czasie religii" kpił sobie jeszcze dosadniej z watykańskich wpływów. Czyżby więc kolejny film o smaku papieskiej kremówki? Jednak nie. Wolność dla Morettiego oznacza bycie ponad łatwym obrazoburstwem, jak i ponad wszelkim bałwochwalstwem. W swoim najnowszym filmie próbuje złapać równowagę między tymi dwiema skrajnościami. Efektem jest pobłażliwa w tonie komedia uczłowieczająca kościelną hierarchię - o człowieku, który z całych sił nie chciał zostać papieżem. Albo o papieżu, który chcąc pozostać człowiekiem, uciekł z Watykanu i wmieszał się w tłum. A może jednak o czymś więcej?

Fabularne podobieństwo do "Jak zostać królem"...

7088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]